• מאמרים

מאמרים

חומרי גלם לקוסמטיקה טבעית

מוצרי קוסמטיקה טבעיים הם מוצרים אשר כל או רוב מרכיביהם הם טבעיים אשר מהווים תחליף בטוח, יעיל ובריא בהרבה מהכימיקלים הסינתטיים שרבים מהם מקורם בתעשיית הנפט.

הקוסמטיקה הטבעית עושה שימוש במגוון חומרי גלם טבעיים לקוסמטיקה כגון שמנים צמחיים, שמנים אתריים, ויטמינים, מינרלים, חמרים, אבקות פירות, אבקות ירקות ועוד חומרי גלם נפלאים שחבל לוותר עליהם לטיפוח וטיפול בעור.

בואו נכיר את מגוון חומרי הגלם בקוסמטיקה טבעית:

שמנים צמחיים: שמנים צמחיים בכבישה קרה אשר אינם מזוככים מכילים את כל המינרלים והויטמינים החיוניים להתפתחות שלנו והם גם עשירים באנטי-אוקסידנטים. הם משמשים אותנו לטיפוח וטיפול ויעילים מאוד בשל הריכוז הגבוה של חומרים פעילים שהם מכילים. השמנים משמשים כבסיס לערבוב שמנים אתריים מרוכזים באמצעותם מטפלים כיום בהרבה בעיות עור וכן להכנת מוצרי קוסמטיקה טבעית.

שמנים אתריים: שמן אתרי מיצוי מרוכז של חומרים נדיפים הנמצאים בצמחים ובחלקי הצמחים השונים, כגון פרחים, שורשים, פירות הדר, שרפים ועוד. השמנים האתריים הינם טהורים ועוצמתיים ואין להשתמש בהן ישירות על העור עוצמתיות אלא לדללן בשמן צמחי לפני השימוש.

חומרי גלם בסיסיים לקוסמטיקה: בקבוצה זו ניתן למצוא חומרי גלם לקוסמטיקה אשר הינם חומרים בסיסיים בהכנת מוצרי קוסמטיקה טבעיים: קרם בסיס טבעי, קרם בסיס אובליפיחה, ג'ל בסיס, קרם ג'ל בסיס אשר בלעדיהם לא ניתן ליצור מוצרים. אליהם מתלווים מגוון חומרים כגון שעוות דבורים, צטיל אלכוהול, בורקס אשר הינם חלק מקרם הבסיס.

חומרים כגון גלעיני אפרסק טחונים או גרגרי חוחובה טחונים או גרגרי משמש טחונים משמשים במוצרים רבים כפילינג מכני עדין. הדרוסולים הינם מיצויי צמחים נהדרים ומשמשים לשיבוח הקרם או כמי פנים. תוספת חביבה נוספת אל חומרי הבסיס הינם החימרים השונים כגון : אדמת חוואר, חימר כחול, חימר ירוק, חימר ורוד, חימר לבן אשר משמשים כמסכות לסוגי העור השונים.

חומרי גלם מתקדמים לקוסמטיקה: אל חומרי הבסיס מהם עשויים מוצרי קוסמטיקה טבעיים מצטרפים עוד כמה אוצרות טבע המעשירים ומפנקים את העור שלנו, מטפלים בו ומבריאים אותו. לכל אחד מהחומרים תכונות ייחודיות שפשוט חבל לוותר עליהן. בקבוצה זו נמצא מגוון חומרי גלם לקוסמטיקה טבעית כגון: ויטמינים ומינרלים, תמציות צמחים, לחותנים (תפקידם להעניק לחות לעור), אצות ים, אבקות ירקות ואבקות פירות.

אם חשוב לכם שהמוצרים בהם אתם משתמשים יהיו טבעיים ובריאים לימדו לקרוא את המרכיבים על המוצרים. לא כל מוצר המכונה "טבעי" ו/או הכולל מרכיבים טבעיים הוא אכן טבעי. ולדוגמה, מוצרים רבים המתיימרים להיות "מוצרי קוסמטיקה טבעיים" כוללים כמות קטנה מאוד של שמן אתרי או שמן צמחי, המקנים את הרושם הטבעי הרצוי, אולם למעשה רוב מרכיביהם הם כימיקלים סינתטיים.

אם אתם מאלו שממש חשוב להם מה הם מורחים על העור שלהם תמיד תוכלו ללמוד להכין את המוצרים שלכם בעצמכם. היום האפשריות הינן רבות: סדנאות להכנת מוצרי קוסמטיקה טבעיים ולימודי קוסמטיקה ורוקחות טבעית פתוחים לכל מי שהתחום מעניין אותו ולא רק לבעלי מקצוע. הידע כאן ואתם מוזמנים להשתמש בו.


לילך נאור

לילך נאור הינה מומחית בתחום הקוסמטיקה הטבעית וחומרי הגלם, מפתחת ומייצרת מוצרי קוסמטיקה טבעיים החל משנת 2003 ומכשירה בעלי מקצוע ובעלי/ות עניין מיוחד בתחום לייצור תכשירים וטיפול בעור בגישה הטבעית. לילך נאור מנחת סדנאות יצירה וחוויה למגזר הפרטי, ימי הולדת לנערות ועוד' ובזמנה הפנוי מעניקה טיפולי יופי בגישה הטבעית, אנטי אייג'ינג, וכן טיפול בבעיות עור.

info@lilacnature.co.il

אתר הבית | חנות למוצרי קוסמטיקה טבעיים וחומרי גלם | הפעלות ורעיונות ליום הולדת בפייסבוק | מקור המאמר

למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'איה נטורל'

עור הגוף ובמיוחד הפנים והצוואר עובר בתקופת ההיריון שינויים כך שהעור נהיה יבש יותר ומתוח, ומתחילה נשירה מוגברת של השיער.

בכדי לשמור על עורך חלק, צעיר וקורן יש צורך בהזנת העור בחומצות שומן, ויטמינים, מינרלים ומרכיבים חיוניים לבריאות העור. יש צורך בשמירה על לחות העור והענקת הגנה לעור מפני נזקים סביבתיים במיוחד חומרים מחמצנים ורדיקלים חופשיים. וכן יש צורך בהזנת עור הקרקפת והשיער.

באיה נטורל מאמינים שבמצב נורמאלי, מה שלא ראוי למאכל לא ראוי להיות על העור, מאחר והרבה מרכיבים ממרכיבי הקוסמטיקה עלולים להיספג לכלי הדם ולהגיע לאיברים פנימיים, ולגרום לתופעות לוואי ארוכות טווח שניתן להבחין בהם בגיל מבוגר ומאוחר מדי.

 • 1. שמן זית מכיל רמה גבוהה של חומרים נוגדי חמצון , ויטמינים ופוליפינולים המהווים חיץ ומגן מפני רדיקלים חופשיים ומפני התקמטות העור. מזינים, שומרים על לחות העור ומאטים את קצב הזדקנותו.
 • 2. במוצרי קוסמטיקה שונים ניתן למצוא מרכיבים שמקורם מהנפט, כמו גליקולים, ווזילין או חומרים כימיים, בשמים וצבעים שונים, חומרים אלו ידועים ביכולתם לגרום תופעות לוואי בעור ובגוף ואף במקרים רבים דווח שהן עלולים להוות סיכון ולגרום למחלות כרוניות. מוצרי איה ללא צבע, ללא אלכוהול, ללא מרכיבים מהנפט, ידידותיים לסביבה, ולא נוסו בבעלי חיים.

מוצרי איה נטורל מכילים מרכיבים טבעיים צמחיים בלבד, שמן זית איכותי מהווה מרכיב עיקרי בקרמים של איה נטורל. מוצרי איה עשירים במינרלים ובחומרים טבעיים העוזרים לחדש, להזין ולהרגיע את העור באופן טבעי. הטבע עשיר בחומרים אשר יכולים לשמור על בריאות העור והשיער ולכן באיה משתמשים במרכיבים צמחיים טבעיים במקום אותם מרכיבים כימיים המשמשים בקוסמטיקה הרגילה. למרכיבים הטבעיים אין תופעות לוואי הנגרמות על ידי המרכיבים הכימיים והיכולת שלהם לשמור על בריאות העור הינה מצוינת ולא מוטלת בספק. לעומתם, מרכיבים כימיים ומרכיבים שמקורם מהנפט יכולים לגרום לתופעות לוואי רבות והסכנה הקיימת בשימוש במוצרי קוסמטיקה המכילים מרכיבים כימיים ומרכיבי נפט נעוצה בעובדה שמרכיבים אלו עלולים להיספג למערכת הדם ולהגיע לאיברים פנימיים, כמו כבד, כליות וכו.. ולגרום לפגיעה בריאותית במשתמש. הפוליפינולים שמאפיינים את שמן הזית מעניקים לו את היכולת למנוע את הנזק הנגרם על ידי רדיקלים חופשיים ובכך עוזר לך לשמור על מראה עור צעיר וחלק. התערובת הצמחית של איה המורכבת משמנים צמחיים איכותיים נמצאה על ידי משתמשים רבים כיעילה לשמירה על מיצוב העור, צעירותו, בעלת תכונות הרגעה לעור והזנה מיטבית.


מה מומלץ בתקופת ההיריון ולאחר הלידה:

 • שמן נבט חיטה: השמן מופק מנבטי החיטה, נמצא בשימוש האדם אלפי שנים ונחשב כאחד החשובים בהם. מכיל הרבה מהחומצות השומניות החיוניות לגוף, מכיל ויטמין E המונע חמצון. לכן משמש כאנטי אוקסידנט חשוב במוצרי איה נטורל. ומשמש כמרכיב חשוב בכל מוצרי איה נטורל, ובעיקר בשמן גוף להזנת העור ושמירה על לחותו וגמישותו, בקרמים לעור יבש ופגום, לחיזוק תאי העור והזנתם ולטיפול בעור העדין סביב העיניים, לשפתיים סדוקות, ולקרמים לתינוקות. שמן זה מתאים למריחה על פטמות של נשים מניקות למניעת סדקים, מומלץ בגמר ההנקה לנקות את הפטמה ולמרוח שמן נבט חיטה על הפטמה וסביבתה. ומומלץ להקלה על עור צלקתי ומדולדל. כמו כן מומלץ למרוח לאחר חפיפת ראש על קצות השערות במקרה של פיצול או שבירה של השיער לאחר חשיפה ממושכת לשמש.
 • שמן שקדים לעיסוי: השמן מופק בכבישה קרה מהשקד המתוק זהו השמן הנפוץ ביותר בין שמני הבסיס משמש בעיקר לעיסוי היות והשמן קל, נעים וחסר ריח. עשיר בבטה סיטוסטרול, אלפא טוקופרול ועוד הרבה חומצות שומן חיוניות. באיה נטורל שמן שקדים לעיסוי מכיל תערובת של שמנים וצמחים המתאימים במיוחד לעור עדין ולעיסוי תינוקות.
 • חמאת אם ותינוק למיצוק עור הפנים והגוף ולהקלה על עור מגורה ואדמומי:מותג הקוסמטיקה והטואלטיקה הטבעי, איה נטורל, משיק חמאה לאם ולתינוק למיצוק, ולהזנה מיטבית של עור הגוף. החמאה מתאימה במיוחד לעור מתוח ויבש (נשים בהיריון), ולתינוקות הסובלים מעור מגורה ואדמומי ולאחר החתלה. חמאת אם ותינוק מכילה מרכיבים טבעיים בלבד ובהם: שמן זית באיכות כתית (ראוי למאכל), שמן אבוקדו, חמאת שיאה, דונג דבורים, שמן שקדים, שמן אבוקדו, חמאת קקאו, נבט חיטה, חוחובה, קוקוס, גרעיני אפרסק, וצמח הלבנדר. מרכיבי חמאת אם ותינוק הינם בעלי תכונות דומיננטיות ומתאימות למחלות עור שונות (פסוריאזיס, אקזמה, אקנה, עור סדוק ועוד) ולעור יבש ומתוח בתקופת ההיריון. הם יוצרים יחד מוצר העשיר בויטמינים A, E, , B ועוד. שילוב מרכיבי המוצר נעשה באופן שמבטיח פעילות מתונה עם תוצאות אפקטיביות לטווח ארוך. תהליך ייצור החמאה של איה נטורל משמר את תכונות השמנים והערכים הבריאותיים שבהם. המוצר אינו מכיל מרכיבים מן החי, ידידותי לסביבה ומשווק ברישיון משרד הבריאות. למניעת יובש בעור ושמירה על גמישותו בתקופת ההיריון ולחזרתו לאחר הלידה ללא יצירת קיפולי עור מיותרים מומלץ למרוח חמאה זו פעמים ביום במיוחד על הבטן ועל העור היבש בגופך. כמו כן, מומלץ למרוח חמאה זו על עור התינוק להקלה על אדמומיות בעור, להקלת יובש, וצריבה בעור לאחר ההחתלה או עקיצות. חמאת אם ותינוק, כמו שאר חמאות הגוף של איה נטורל, אינה מכילה מים, היא מאד מרוכזת ולכן כמות קטנה ממנה מספיקה למריחה על שטח גוף נרחב.
 • שמן שיער, מיועד להזנת השיער ועור הקרקפת, מניעת גירודים, שמירה על לחות עור הקרקפת, הענקת חיות לשיער והקלה על הנשירה. שמן השיער מיוצר משמן זית גלילי באיכות כתית, המופק ממטעים גליליים ומועשר בתערובת שמנים אתריים, שמעניקה ניחוח טבעי עדין וסגולות בריאות לקרקפת ולשיער. תערובת זו כוללת, בין השאר, את שמן החוחובה, רוזמרין, לבנדר, חלבוני חיטה ועוד. שמן החוחובה דומה במבנהו לחלב שמזין את עור הקרקפת. חלבוני החיטה מהווים מקור הזנה והגנה לעור הקרקפת ומחזקים את השיער. צמח הרוזמרין ידוע ביכולתו להאיץ את התחדשות התאים בקרקפת ושמן הלבנדר משמש כנוגד חמצון וכמחטא ומרגיע את עור הקרקפת. הגורמים המרכזיים לבעיות בעור הקרקפת נובעים מהזנחתה מבחינת הזנה. הקרקפת חשופה לשמפו ששוטף את שכבת השומן הטבעית העוטפת אותה ומשאיר את העור יבש וללא הגנה. עובדה זו גורמת ליובש וקילוף עור הקרקפת ובהמשך עלול לגרום לנשירת שיער במיוחד בתקופות של שינויים הורמונאליים או שינויים במזג האוויר. שמן השיער של איה נטורל אינו מכיל כימיקלים, מרכיבים מן הנפט, SLS, לא נוסה על בעלי חיים וידידותי לסביבה.


למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'איה נטורל'

לפני שנתכנן את הטיפול בעור היבש, בכל אזור שהוא בגוף, חשוב להבין מה זה עור יבש.

עור יבש הוא יותר מסתם "חוסר לחות".יש שתי רמות בעור הקשורות ביובש שלו: רמת האפידרמיס ורמת הדרמיס.רמת האפידרמיס:האפידרמיס הוא השכבה החיצונית של העור. הוא כולל תאי עור המוחזקים יחד באמצעות חומר בין-תאי, המתפקד כ"דבק". חומר זה עוזר לעור למנוע אובדן מים החוצה, וכן יוצר הופעה חלקה (ולא מחוספסת) של עור בריא.

המרכיבים בחומר הבין-תאי העוזרים לשמור על המראה והתפקוד הבריא של האפידרמיס נקראים NMF`s - גורמי לחות טבעיים. אלה הן מולקולות שונות : סוכרים, מלחים, חומצות אמינו, היכולות להחזיק מים. האפידרמיס מכיל גם שומנים, המונעים אידוי ומספקים סיכה לעור.כאשר יש ירידה בשומנים וב- NMF`s, העור נראה מחוספס, מופיעים קמטוטים (או שהקיימים מודגשים) ויש בעור תחושה מתוחה ולא-נוחה. ככל שהשכבה החיצונית ביותר של העור - השכבה הקרנית - הנה פגועה זמן רב יותר, כך יורדת היעילות של החומר הבין-תאי. גם יכולת השיקום וההבראה של העור נפגעים.

מוצרי קוסמטיקה מכילים מרכיבים הנמצאים בחומר הבין תאי, במטרה לשמור על העור מיובש וחוסר נוחות, לסייע לו לשמר לחות ולייצב את הקומפלקס הבין תאי. במוצרים הקוסמטיים נראה את כל המרכיבים הבאים, הדומים ל- NMF`s: חומצות אמינו, צרמידים, חומצה היילורונית, כולסטרול, חומצות שומן, טריגליצרידים, פוספוליפידים, גליקוספינגוליפידים, אוריאה, חומצה לינולאית, גליקוזמינוגליקנים, גליצרין, מוקופוליסכרידים, וסודיום pyrrolidone carboxylic acid) PCA).מרכיבים נוספים בקוסמטיקה, הדומים בהשפעתם לזאת של מרכיב השומן בעור, הם: שמן משמש, שמן קנולה, שמן קוקוס, שמן תירס, שמן חוחובה, שעוות חוחובה, לנולין, לציטין, שמן זית, שמן חריע, שמן שומשום, חמאת שיאה, שמן סויה, סקווללן ושמן שקדים. כל אלה תורמים למראה החלק ולהרגשה ה"נוחה" של העור.

יש לציין שאף אחד מהמרכיבים הללו אינו משפיע השפעה קבועה על העור או משנה את העור. אולם הם שומרים על העור, כל עוד הם קיימים עליו, מיובש וחוסר נוחות. הם שומרים על החומר הבין תאי, הטבעי, לבל ייפגע, ובכך תורמים במניעת גירוי בעומק העור ובשמירה מחדירה של חיידקים. גם מערכת החיסון של העור מתפקדת טוב יותר כאשר שכבות תאי האפידרמיס הנן לחות מספיק וללא פגע.

בהקשר צריך לציין שקולגן וחומצה היילורונית הם שני מרכיבים שנמצאים בחלק מקרמי הלחות. יצרנים רבים מתפארים ב"קרם הקולגן" שלהם, או הקרם עם החומצה ההיילורונית, כביכול זהו קרם "אנטי אייג'ינג", המטשטש קמטים וממצק את העור.

אז הבה ניישר קו עם המציאות: גם קולגן וגם חומצה היילורונית אינם יכולים לחדור לעור מבחוץ. שניהם מעוררים בנו אסוציאציות מאד מפתות של מילוי קמטים ומיצוק העור. אכן, את שניהם מזריקים לעור כדי למלא קמטים, לעצב שפתיים וכו'. אבל מריחתם בקרם לא יכולה לגרום לחדירתם בעד השכבה הקרנית פנימה לתוך העור, כיוון שאלה מולקולות-ענק שפשוט אינן חודרות לעור. משתמשים בחומרים אלה בקרמי לחות כיוון שהם גורמי-לחות טובים, עם יכולת טובה להחזיק מים.

רמת הדרמיס:הדרמיס הוא השכבה האמצעית בעור. בשכבה זאת התאים (הנקראים פיברובלסטים) אינם נוגעים זה בזה אלא "שוחים" במעין חומר דמוי-ג'לי, חומר בין-תאי, שאת הרכבו הם בעצמם יוצרים ומפרישים החוצה. מה שקורה בדרמיס כאשר העור הופך ליבש הוא, שהחומר הבין תאי, הנקרא מטריקס, פוחת בכמותו או ניזוק. המטריקס מכיל מרכיבים ששומרים על תאי העור ללא פגע, חלקים ובריאים. מרכיבים כמו קולגן, אלסטין, חומצה היילורונית ועוד. כל המרכיבים הללו יודעים (בין השאר) להחזיק לחות. החומצה ההיילורונית,למשל, יכולה להחזיק מים עד פי מאות ממשקלה. נזק לגורמים האלה קשור עם אובדן מים בעור.

המטרה העיקרית בתוכניות שלנו למלחמה בעור היבש היא להפחית את הנזק למטריקס, לשמר אותו וגם לתגבר אותו. זאת תוך כדי עזרה לעור לשמר את הלחות הטבעית הקיימת בו, לבל תתנדף החוצה. כדי להפחית נזק למטריקס, צריך להמנע משימוש במוצרי טיפוח מייבשים כמו סבונים ודטרגנטים מייבשים עם מרכיבים מגרים. המוצרים הבעייתיים הללו יכולים להפריע לשכבה החיצונית של העור מלהגן על השכבות הפנימיות, להרוס את המטריקס הבינתאי ולבסוף לגרום לעור מחוספס ונוקשה.חשיפה עיקבית לסביבה יבשה, מזג אוויר קר, ומזג אוויר יבש, סביבה יבשה בשל שימוש במזגנים או מחממים, כל אלה הם בעייתיים בשל ההרס שהם גורמים למטריקס.

ישנם מפזרי לחות ביתיים, שיכולים לעשות הרבה הבדל עבור אלה שסובלים מעור יבש! לנזקי השמש יש תפקיד מרכזי בגרימת היובש בעור, בכל עונות השנה. עור לא מוגן יוצר נזק לשכבה החיצונית של העור וכך תאי העור נצמדים בצורה חלשה ולא טובה זה לזה. התוצאה היא שפני השטח של העור החדש שנוצר הנם פגומים ולא בריאים. נזק מהשמש הורס גם את המטריקס הבין תאי. קרני השמש פוגעות בסיבי הקולגן והאלסטין. בכל יום בשנה, אם יש אור שמש (גם אם לא ישיר) העור חשוף לנזק. קרני השמש המזיקות חודרות גם מבעד לחלונות המשרד וחלונות המכונית. הגנה יומית מהשמש היא חיונית לעור בריא. שיפור התחלופה התאית היא עוד נושא חשוב במלחמה בעור יבש ושיפור הופעתו.

מחזור החיים של תא עור רגיל הוא כ-28 יום, מרגע היווצרותו בשכבת התאים הבסיסית באפידרמיס ועד לנשירתו. בעור יבש התאים מתקשים לנשור כפי שהם צריכים במהלך הטבעי של התחדשות העור, והשכבות הנבנות של תאי עור מתים יכולות לתת לעור מירקם נוקשה, ומראה מחוספס ולא בריא. תכשיר מקלף טוב, עם PH מתאים כמו AHA (חומצות אלפא הידרוקסיות, למשל חומצה גליקולית או לקטית) או BHA - חומצה בטא הידרוקסית (סליצילית) יכולות לעזור בטיפול בבעייה הזאת.

גנטית, עור זקן גם הוא גורם ליובש, בשל הירידה החדה ברמות האסטרוגן. בהשפעת הירידה באסטרוגן, העור הופך דק יותר וכמות בלוטות השומן התת עוריות - פוחתת (השומן מהווה חלק משכבת ההגנה של העור). לגבי שינוי זה - מעט מאד ניתן לעשות מעבר לשימוש בתחליפי הורמונים ופיטואסטרוגנים (תחליפי הורמונים ממקור צמחי) .אגב, שתיית 8 כוסות מים ליום היא טובה לגוף, אך איננה משפרת את לחות העור ולא תטפל בעור יבש. אם כל מה שהיה נחוץ כדי לתקן עור יבש היה לשתות 8 כוסות מים, אזי לא היינו רואים הרבה אנשים עם עור יבש, וגם מקרמי הלחות לא היה אפשר להתפרנס כל כך טוב...


הסיבות לעור יבש, והטיפולים לכך, הם הרבה יותר מורכבים משתיית מים.

הנה כמה אופציות:

 • השתמש במקדם הגנה. אור יום, אפילו חלש ולא-ישיר, גורם לנזק לעור - מה שפוגע בהדרגה ביכולת שלו להחזיק לחות, וכתוצאה ? לחוש ולהיראות חלק.
 • השתמש בלחות טובה. קרם לחות המכיל נוגדי חמצון, גורמים קושרי לחות וגורמים אנטי דלקתיים. אם יש לך עור מאד יבש, קרם הלחות צריך להכיל צורות שונות של ליפידים כמו לציטין כולסטרול, גליצרול, גליצרידים ושמנים צמחיים. הגורמים האלה כמעט הכרחיים בעזרה לעור כנגד ההשפעה של מזג האוויר והיובש.
 • שים קרם לחות מס` פעמים ביום, ככל שהעור "דורש". אם העור יבש, זה לא יותר מדי. אם העור החל לחוש יובש, הוסף לו לחות. חשוב גם להשתמש בלחות לאחר כל רחיצה של הידיים. אפשר לקחת שפופרת של קרם לחות בארנק, וכדאי לשים גם על שולחן העבודה.
 • המנע מסבון ? השתמש רק בקלינזר עדין. אל תשתמש בסבון המשאיר את העור מרגיש יבש, וזה כולל את העור מהצוואר ומטה. אל תשפשף מדי את העור.
 • המנע משהייה באמבטיה, ג`גוזי או מקלחות ארוכות. יותר מדי מים הם לא טובים לעור כי זה שובר את השכבה המגנה של העור. עשה מקלחות קצרות.
 • כדאי להשתמש במפזרי לחות (משחרר לחות לאוויר החדר). תכולת לחות נמוכה באוויר היא הגורם לרוב המצבים של עור יבש הנגרמים ממזג אוויר, בין אם זה חורף או אזור אקלימי יבש. מפזרי לחות הם יחסית לא יקרים, מחזיקים זמן רב, ועוזרים לכל המשפחה.
 • המנע משמני אמבטיה בעת הטבילה באמבטיה. קודם כל זה לא יעיל: הרוב נשטף לביוב, וקרקעית האמבט עלולה להפוך למחליקה. שנית, מחקר הראה ששמנים יכולים ללכוד מרכיבים מנקים (דטרגנטים) שנצמדים לעור, מה שגורם לגירוי העור ויובש. שמנים טובים יותר לשימוש לאחר היציאה מהאמבט או המקלחת, לאחר ניגוב טוב ועדין.
 • פילינג. תחלופת תאים היא פונקציה של עור בריא, אך בשל נזקי השמש העור זקוק לעזרה בתהליך הזה. מקלף טוב עם AHA או BHA יכול לעזור לתחלופת תאי העור להתקיים באופן טבעי יותר, ובאופן בו תאים צעירים עושים זאת. החומצות עוזרות בהשלת השכבה של תאי עור "זקנים" שנבנו, והחלפתם עם תאים חדשים וחלקים יותר.
 • השתמש בשמן צמחי טהור, כמו שמן זית, לאחר מריחת קרם הלחות באזורים היבשים. בלילה, לאחר מריחת הלחות, לעסות מס` טיפות של שמן צמחי על אזורים יבשים או שנפגעו מהשמש. שמן זית טהור הוא אופציה טובה כי הוא עשיר בנוגדי חמצון.
 • לא לשכוח את השפתיים. הם לא תוכלנה להישאר חלקות ורכות כשהאוויר הופך יבש. אין להן את השומנים והמבנה העורי שיש לשאר הפנים, וכתוצאה מכך הן פגיעות יותר ליובש. במהלך היום מרח, ומרח שוב, ליפסטיק או גלוס עשיר בלחות. בלילה חזור על כך. אל תישן בלי להגן על השפתיים. שינה עם קרם שפתיים עשיר יכולה לעזור לשמור על שפתיים רכות למראה, לאורך כל השנה. הבטח שהמשחה לשפתיים לא מכילה גורמים מגרים: פפרמינט או מנטול (שמצויים הרבה בגלוסים לשפתיים) - אלה יכולים לגרות ולהזיק לשפתיים יבשות.
 • אל תשתמש במוצרים המכילים מרכיבים מייבשים או מגרים.
 • ויטמין C למריחה על העור - בתנאי שריכוזו בתכשיר נאות - יכול לעזור לעור לשמור על לחותו.אם לאחר כל זה העור עדיין יבש, שקול טיפול אינטנסיבי, לכמה שעות, פעם או פעמיים בשבוע: כסה את האזורים היבשים בידיים, הרגליים והזרועות בניילון נצמד, לאחר שמרחת אותם קודם עם AHA או BHA, קרם לחות ושמן. הטיפול הזה איננו מיועד לפנים.כל עור מגיב אחרת לטיפולים, לכן המפתח הוא ניסוי וטעייה. כך תמצא את השילוב הנכון של מוצרים וריכוזים עבורך. למשל, אם קילוף עם 1% חומצה ביתא הידרוקסית איננו מספיק, אפשר לשקול 2%. אם אתה אלרגי לאספירין, BHA עלול לגרום תגובה אלרגית, כך שצריך לשקול חומצה אלפא הידרוקסית.

למידע נוסף: Dermatologic Therapy, 2004, 17 Suppl. 1:43-8; American Journal of Clinical Dermatology, April 2003, pages 771-788; Journal of the American Academy of Dermatology, March 2003, pages 352-358; Skin Research and Technology, November 2003, 306-311; American Journal of Clinical Dermatology, April 2003, pages 771-788


רונית שגב

רונית שגב היא ביולוגית וחוקרת-עור, המתמחה בהזדקנות העור והחומרים הפעילים בשיקום והצערת העור. בעלת חברת ביופור, העוסקת בפיתוח וייצור של תכשירים לעור. מרצה בקורסים לקוסמטיקאיות רפואיות ומטפלים. ביופור נושאת את דגל האיכות והשקיפות בתחום הקוסמטיקה הרפואית, ושמה לה למטרה להביא לידיעת הציבור כיצד באמת שופטים תכשיר קוסמטי. באתר החברה עשרות מאמרים מקצועיים על הצערת העור, פיגמנטציה, אקנה, נגעים בעור - והפתרונות הקיימים. כן מספרת לנו החברה בכנות על הנכון והלא נכון בקוסמטיקה, מהם הטריקים של יצרנים ומה הם לא רוצים שנדע, מה אפשר ומה לא ניתן להשיג באמצעות מריחת קרמים.

bioform@barak.net.il

אתר החברה | מקור המאמר

למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'איה נטורל'

פרופילן גליקול (כמו גם גליקולים נוספים וגליצרול) הם גורמי לחות ונשאים הנמצאים בשימוש נרחב במוצרי קוסמטיקה. אתרי אינטרנט רבים מכריזים שפרופילן גליקול הוא חומר נוגד-קיפאון בתעשייה, והמרכיב העיקרי בנוזלים נגד קפיאת מים ברדיאטור ובנוזלי בלמים. הם גם טוענים (מבלי להראות כל אסמכתא מחקרית לכך) שמבחנים הראו כי הוא מגרה חזק של העור. האתרים ה"רציניים" יותר טורחים לצטט את העובדה שה-MSDS (הנתונים לגבי בטיחותם של חומרים - Material Safety Data Sheet) על פרופילן גליקול מזהיר משתמשים להימנע ממגע עם העור בגלל שהוא יכול לגרום בעיות בכבד ונזק לכליות.

נשמע נורא מצד אחד, אבל רחוק מאד מהמציאות של מוצרי קוסמטיקה מן הצד השני...

חשוב להבין שה-MSDS כולל נתונים המתייחסים לריכזים של 100% מהחומר. אפילו למים ולמלח יש אזהרות-בטיחות לפי ה-MSDS. נכון - פרופילן גליקול בריכוז 100% משמש כנוזל נגד קפאון. אבל - וזהו אבל גדול - בקוסמטיקה הוא משמש רק בכמויות קטנות , המעט הנדרש כדי למנוע מהמוצר להינמס בטמפרטורות גבוהות או לקפוא בקור. הוא גם עוזר למרכיבים הפעילים לחדור לעור. בכמויות הקטנות המשמשות בקוסמטיקה, פרופילן גליקול הוא, במקרה הטוב, לא סיבה לדאגה. נשים אינן סובלות מבעיות כבד בגלל הפרופילן גליקול בקוסמטיקה.

פוליאתילן גליקול (PEG) הוא מרכיב נוסף שאתרי אינטרנט "ירוקים" אוהבים להשמיץ. הם מרכזים תשומת לב רבה של הגולשים, הקוראים בשקיקה את הסיפורים המפחידים הקשורים ב-PEG. למשל, אתרים שהצהירו ש: "בגלל היעילות שלהם, PEG`s נפוצים מאד בספריי לתנורים.... אך למרות זאת עדיין משתמשים בהם רבות במוצרי טיפוח. לא רק שהם קרצינוגניים [מחוללי סרטן], אלא שהם תורמים להשלת גורמי הלחות הטבעיים של העור. מה שמותיר את מערכת החיסון של העור פגיעה..". אין כל מחקר המוכיח אף טענה מאלה. ההיפך: ל- PEG`s אין כל רעילות ידועה במריחה על העור. התוצאות השליליות היחידות שנראו במחקר על המרכיב הזה מראות שכמויות גדולות ממנו שניתנו לעכברים דרך הפה גרמו לגידולים. איך זה קשור לקוסמטיקה ? אני מזמינה את נציג ה"ירוקים" להסביר לי...


רונית שגב

רונית שגב היא ביולוגית וחוקרת-עור, המתמחה בהזדקנות העור והחומרים הפעילים בשיקום והצערת העור. בעלת חברת ביופור, העוסקת בפיתוח וייצור של תכשירים לעור. מרצה בקורסים לקוסמטיקאיות רפואיות ומטפלים. ביופור נושאת את דגל האיכות והשקיפות בתחום הקוסמטיקה הרפואית, ושמה לה למטרה להביא לידיעת הציבור כיצד באמת שופטים תכשיר קוסמטי. באתר החברה עשרות מאמרים מקצועיים על הצערת העור, פיגמנטציה, אקנה, נגעים בעור - והפתרונות הקיימים. כן מספרת לנו החברה בכנות על הנכון והלא נכון בקוסמטיקה, מהם הטריקים של יצרנים ומה הם לא רוצים שנדע, מה אפשר ומה לא ניתן להשיג באמצעות מריחת קרמים.

bioform@barak.net.il

אתר החברה | מקור המאמר

למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'סבתא ג'מילה'

ידוע שכדי לחשוב צריך לאכול, פחות ידוע שכדי לאכול צריך לחשוב מה לאכול.

מנהלים ידועים כאנשים עסוקים, אין להם זמן.

לאחרונה התוודעתי לפרדוקס מעניין: באה אלי מתאמנת שהיא במקרה מנהלת, ואמרה לי "עליתי ב 3 ק"ג בחודש האחרון" "וכיצד זה קרה? " שאלתי, "לא יודעת, פשוט לא היה לי זמן לאכול" היא עונה.

השכל הישר יאמר: מי שאין לו זמן לאכול סביר להניח כי ירזה, הגוף המשוכלל יאמר : מי שלא אוכל אולי הוא בתקופת בצורת, או שבעלה של המסכנה לא חזר מהצייד עם האיילה- הגוף ההישרדותי שלנו נשאר עם מנגנון החיסכון עוד מימי קדם בהם אוכל לא היה על המדפים, ולא היה ברור שהיום אוכלים. מנגנון חילוף החומרים נשאר עתיק ופרמיטיבי, בעוד שאר החלקים במוח משתכללים ומתקדמים.

המנגנון מימי האדם הקדמון למד משוואה עתיקה, יש אוכל- מבזבזים אנרגיה, אין אוכל ? חוסכים אנרגיה.

יוצא מכך שאנחנו בבוקר ממהרים: להכין את הילדים, את התיקים, הסנביצ'ים לבית הספר , פתאום צריך פה איזה תפר, צ'יק צ'אק מתארגנים ומשהו קטן שוכחים, בכלל לא שמים לב אולי גם אנחנו רעבים.

מסתפקים בקפה, ובין לגימה ללגימה חושבים על הגזרה, חייבים להראות יפה!

הגוף בינתיים מרגיש את החוסר בסוכר, הרי את המאגרים בלילה הוא כמעט גמר, ומצפה עכשיו עם ההשכמה לעוד איילה, או אפילו פרוסה עם גבינה (עד 5%) הייתה מושיעה.

אבל אנחנו עסוקים וממהרים ולא כל כך את הגוף שומעים, יותר חושבים על הפקקים, על הישיבה שאוטוטו מתחילה ואיפה אני ואיפה גיזרה.

ואחרי שעתים או יותר של ערות על קיבה ריקה, נוסיף עוד קפה ובמקרה הפחות טוב גם עוגיה.

הגוף הרעב את העוגיה יפרק, רמת הסוכר בדם עולה מאוד, ובתגובה אינסולין בכמויות גדולות יופרש, את עודפי הסוכר מיד יכניס לתאי השרירים הכבד והשומן, והופ, אחרי חצי שעה עוד הפעם יש רעב.

הפעם אנחנו אומרים באמת אנחנו עסוקים ומהישיבה הולכים לעוד פגישה, עוד קפה ועוד עוגיה, רמת הסוכר לא התאזנה כי במקום איילה או פרוסה מלחם מלא עם גבינה, הכנסנו סוכר ריק שרק מגרה את הלבלב ומשגע את מנגנון הרעב.

וכך מתנהל כל היום עד ארוחת הצהרים, מאזן הסוכר באפיסת כוחות אנחנו רעבים ומוטרדים, לחדר האוכל הולכים ושם כל טוב לוקחים, כי מי יודע מתי תבוא הארוחה הבאה, הרי מצפים ממני לאיזו שהיא תפוקה בעבודה.

ואז במשרד אנחנו נרדמים, גוף חסר אנרגיה זמינה, שמקבל ארוחה גדולה, רואה את העבודה הקשה שיש לפרק את כל הכמות, להפיק את המיטב מכל המורכבות, ולשם כך רוצה לשתק מערכות אחרות, כמו מערכת החשיבה והתנועה.

יוצא מכך שהתפוקה אינה מקסימאלית וההרגשה הכבדה דווקא מקשה על ניהול הפגישה.

וכך מתנהל לו יום ועוד יום שממשיך בחוסר האיזון גם בבית (בכתבה הבאה נביא פירוט על התופעה ואיך ניתן להימנע ).

מסקנה :הגוף באמת עלול להעלות משקל כשלא אוכלים מסודר.

מנגנון ההישרדות לא מאפשר חילוף חומרים מהיר ותקין מבלי להיות בטוח מתי תבוא הארוחה הבאה, ומה יהיה הרכבה.

מה עושים?איך את הבעיה תוקפים? :

אוכלים משהו קל עם הקפה בבוקר איך שקמים.

אחרי שלוש שעות שוב אוכלים, ארוחת בוקר, סנדביץ' מלחם חיטה מלאה, יוגורט, חביתה, סלט, מה שבוחרים העיקר דל בשומן ודל מאוד בסוכר.

בצהרים אוכלים ארוחה בינונית, לא הררית. ארוחה מזינה משביעה ומגוונת שתספיק לשלוש שעות הבאות ולא לשלושה ימים.

אמנם לא הייתה פה איילה, אך ארוחה שכוללת חלבון (בשר, דג, ביצה, טופו) ירקות (הרבה), פחמימה (אורז מלא, פסטה, קינואה, גריסים) וקטניות, בהחלט יכולה למקד מחשבה, להגדיל תפוקה לתת הרגשה נעימה של שליטה בכמות ובאיכות התזונה.

כוונה ומחשבה לקראת הארוחה זה שם המשחק , אותה אחת שבמשקל עלתה, לא התכוננה לקראת הארוחה, וכמו רובנו אכלה מה שפגשה.

תכנון טוב של לוח הפגישות חשוב בדיוק כמו תכנון טוב של זמני הארוחות והרכב המזונות.

לבריאות, דפנה.


דפנה לוי

דפנה לוי היא בעלת "עלי דפנה" - שילוב מנצח של ספורט ותזונה. מגוון סדנאות הרצאות והדרכות בנושאי בריאות ואורח חיים, בקרת משקל, כושר ותזונה, מעגל השינוי ועוד...

bioform@barak.net.il

אתר הבית | מקור המאמר

למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'סבתא ג'מילה'

כשמדברים על איכות סביבה מתכוונים לחיים בריאים יותר וקרובים יותר טבע , כולם רוצים את זה ברם מייד ניתפס נושא זה כנושא יקר מאוד הן ברמה הלאומית והן ברמה האישית ואני אסביר.

זהום סביבתי פוגע ב:

 • איכות האוויר שאנו נושמים.
 • איכות המים שאנו שותים או ניקיון מיי הים שאנו שוחים בו.
 • איכות האדמה שעל פנייה צומח מזוננו.
 • קרינה רדיואקטיבית המגבירה תחלואים.
 • ובנוסף לכך מפגעים סביבתיים שונים פסולת ואשפה ברשות הרבים המסכנים אותנו.

הטיפול בכל המפגעים האלו נעשים ע"י שלטונות המדינה באמצעות חוקים שיש לאכוף אותם (בהצלחה מסוימת).

רוב החברות המזהמות מתלוננות על הוצאות כבירות או פגיעה בלקוחותיהם ומצליחות למנוע מעצמם הוצאות אלו כמו סינון גזי פליטה , טיהור מי קולחין או צימצום קרינה ממשדרי אלחוט.

להזכירכם כי זהום סביבתי לא נגרם רק ע"י חברות עסקיות אלא גם והרבה ע"י האדם, נכון שאדם אחד בממוצע אינו מזהם הרבה אבל מכפלת כלל האנשים משפיעה באופן ניכר ומשמעותי על איכות הסביבה.

לא דיי להלחם בחברות והתאגידים דרך חוקים ותקנות צריך לחנך וללמד את הפרט בבחינת "נאה דורש נאה מקיים".

ולהפתעתכם צמצום הזיהום הסביבתי ע"י הפרט משתלם פעמיים.

פעם אחת- משפר את איכות הסביבה.

פעם שנייה ? מסייע לכלכלת הפרט והמשפחה, כלומר חוסך כסף.

הכיצד? להלן מספר דוגמאות שימחישו את הזיהום שכל אחד יוצר וכיצד ניתן לצמצמו ולחסוך:

 • חשמל- לידיעתכם ייצור החשמל בארץ בא ממקורות שריפה של דלקים פוסיליים (נפט, פחם, גז) מקורות אלו ברגע שהם מתכלים הם פולטים גזים רעילים לאטמוספירה וכמובן שלא ניתן למחזרם ומהווים מפגע תברואתי, ולזיהום אויר אדיר. צמצום בשימוש בחשמל יחסוך לצרכן כסף וישפר את איכות האוויר . אינני קורא להפסקת שימוש בחשמל אלא לשימוש מושכל במדינתנו השימוש במייבש כביסה היינו בזבוז כמו שהשימוש בדוד מים חשמלי (במקום סולרי) לא בכל דבר צריך להדמות לאירופאים, אין להם את השמש שלנו.
 • דלק לרכב- אותה תופעה כמו חשמל , שרפת דלק מגבירה את הזיהום אז שלבו נסיעות יחד סעו ב"פול" ממקום למקום אין היגיון ש 95% מהנסיעות נמצא רק הנוהג ברכבו. סעו נסיעה חסכונית ללא עצירות והאצות כל הזמן ,זה גם בטיחותי יותר.
 • קרינה סלולרית ? השימוש הבלתי נלאה במכשירים סלולריים גורמות לחב' הסלולר להקים עוד ועוד אנטנות מקרינות בכדי לשרת נפח תעבורה אדיר, אם תדברו פחות בסלולר יקימו פחות אנטנות וניחשף פחות לקרינה סלולרית ולתרניי אנטנות על כל שעל.
 • אוכל מתועש גורר אחריו אריזות רבות של נייר, פלסטיק, ניילון וכו' פרט לאיכות הירודה של האוכל (בניגוד לפרסום המסיבי) צריך להיפטר משלל אריזות - הרבו באכילת מזון טבעי פרות ירקות וכדומה.
 • פסולת אורגנית- שאריות מזון,קליפות, עלים וכדומה מומלץ לבעלי בתים צמודי קרקע לקבור אותם באדמה ולא להשליך אותם לאשפה.

יש עוד דוגמאות לחיסכון ושמירה על הסביבה כמו תכנון בתים שמיזוגם בקיץ וחימומם בחורף זול, תכנון גינה חסכונית במים, התקנת נורות פולרצנטיות במקום נורות ליבון , כיבוי אורות במקום שאין צורך והעיקר מודעות לנזקים מצד אחד ולחסכון מצד שני. אם יש לכם עוד רעיונות כיתבו לי ואני אפיץ אותם.

תחשבו רק כמה זה בכסף אם כל אחד יחסוך 10% בחשמל ו-10% בדלק רכב ו-30% מחשבונות הסלולר.

כמה למשפחתך זה יחסוך? איך תהיה איכות הסביבה שלנו? ומה יכולת לעשות עם הכסף שנחסך?

אל תשאל מה עושה המדינה למען איכות הסביבה שאל מה את/ה עושים למענה.


אריק נופים

אריק נופים הינו יועץ כלכלי לכלכלת משפחה ומקים המותג "לכלכל נכון"

מתמחה בהדרכה ואימון אישי לצמיחה כלכלית למשפחות, ולאנשים פרטיים.

תחום פעילותי: העברת סדנאות, הרצאות , קורסים ויעוץ אישי בארגונים בחברות ובחוגים פרטיים.

אריק נופים הינו יועץ כלכלי לכלכלת משפחה ומקים המותג "לכלכל נכון"

הפעילות מחוללת שינוי בחשיבה ובהתנהלות הכלכלית, ומיועדות הן לאנשים בעלי קשיים בהתנהלות הכלכלית והן לאנשים שהמערכת הכלכלית שלהם יציבה, אך אינם מסתפקים בכך ורוצים להתקדם ליעדים מהר יותר, ולהישגים כלכליים רבים יותר.

בנוסף לייעוץ בתחום ההתנהלות הכלכלית וחתירה להשגת יעדים ניתנים כלים להערכות לסיכונים משפחתיים והכנה לגיל השלישי.

bioform@barak.net.il

מקור המאמר

למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'סבתא ג'מילה'

מה שמייחד את הקוסמטיקה הטבעית הוא חומרי הגלם מהם עשויים המוצרים. אלו הם חומרים טבעיים המיטיבים מאוד עם העור, מסייעים לחידוש ושיקום תאי העור ומשווים לו מראה רענן ויפה. הם מכילים : חומצות שומן חיוניות ,שמנים אתריים, ויטמינים, אנטיאוקסידנטים = אנטי חימצוניים שמעכבים מאוד תהליכי הזדקנות ומינראלים. הקרם חודר לתוך העור בזכות השמנים האתריים, שלהם מולקולה קטנה וחדירה, הקרם לרוב אינו מכיל חומרים משמרים, צבע ומרכיבים שנחשבים למזיקים.ריח הקרם הנעים הוא בשל השמנים האתריים שיש בו.

ועתה- מעט מידע על המרכיבים של הקרמים לפנים ולעיניים בקוסמטיקה הטבעית: שמן נר הלילה:מזין ומחייה את התאים, מחייה את העור סביב העיניים, נגד קמטים.שמן רוז היפ: אחד השמנים הטובים ביותר לעור, יש לו תכונות ריפוי מעולות , מעלים צלקות, חתכים, מחדש תאי עור, מזין ומטפל בעור מגורה. שמן מקדמיה: חיוני מאוד למניעת התחמצנות התאים ועוצר את תהליך הבלאי שלהם. שמן אובליפיחה:עתיר בויטמינים ,מינרלים, פלבנואידים,חומצות שומן חיוניות,מעודד חידוש תאי עור,מסייע לשיקום עור פגום ומגמיש את העור.

שמן אגוזי לוז: עשיר בחומצות שומן חיוניות לעור, מרכך ומזין את העור ועוזר לחידוש תאים.מעולה לעור מבוגר, מקומט ופגום.

שמן קלנדולה: בעל יכולת שיקום מעולה של עור יבש ועור מבוגר, משמש להזנה ולטיפוח.שומר על לחות העור, מחזיר לו את גמישותו, מזין אותו ומגן עליו מפני חמצון וזיהום. מצוין לבעיות עור.לקרם לילה.

אקסטראקט רימונים: אנטי חמצוני ואנטי סרטני חזק מאוד, מאט קצב הזדקנות העור.

ויטמין E: יעיל ביותר לטיפוח ולהזנת העור. מגן מפני קרינה, אנטי אוקסידנטי. הוא אף עוזר לתאים להגביר יכולת לאגור מים, נוגד דלקת ומרגיע.

ויטמין C: מחזק את ממברנות התאים, מגביר את עמידות העור וגמישותו, עוצר את תהליך התקשותו של העור ושומר על האלסטיות שלו, אחראי לבנייה ולחיזוק החיבור של מולקולות הקולגן, מסלק ומייצב ביעילות רדיקלים חופשיים-האחראים להזדקנות העור,מונע התחמצנות ויטמין E.

שמנים ארומאטיים:שמנים המזוקקים מצמחים ופרחים, המכילים בתוכם עושר רב של מאות חומרים פעילים, טהורים וטבעיים המשפיעים על בריאות העור והגוף.לכל שמן- תכונות שונות.מסייעים ? בין היתר לשיפור זרימת דם, חידוש ושיקום תאי עור, בניית קולגן,האטת הזדקנות העור,לבישום ועוד.

חמאת שיאה: מגנה מפני השמש, נגד קמטים. מחייה ,מגמישה, ומשקמת את העור.

והשאלה הנשאלת היא: איך מייצרים קוסמטיקה טבעית בלי חומרים משמרים? ובכן ישנם צמחים ושמנים אתריים שמתפקדים כמשמרים אך לא לאורך זמן רב כמו בקוסמטיקה הקונבנציונאלית: המוצר מחזיק מספר חודשים. לכן יש להשתמש עם הקרם מייד עם קנייתו ולא להחזיק סטוק בבית.אין ספק שהרווח העצום המתקבל משימוש בקוסמטיקה טבעית עולה על המגבלה של זמן מדף יחסית קצר.התוצאות בעור הפנים לא תאחרנה לבוא.

יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שיש עוד פרמטרים שמשפיעים על מראה העור: לתזונה נכונה יש השפעה ניכרת מאוד על מראה עור הפנים , משך הזמן שאנו נחשפים לשמש, וכמובן- לגנטיקה.

כתבה מקיפה ומעניינת בנושא זה מאת יעל גרטי ניתן לקרוא כאן.

אז... שלא יעבדו עליכם...


דורית מאיר

דיאטנית, נטורופתית ומומחית לטיפולי פנים בקוסמטיקה טבעית, מטפלת מוסמכת ב: צמחי מרפא, פרחי באך ושמנים ארומאטיים, מנחת סדנאות להרזייה ותזונה נבונה לילדים, נוער ומבוגרים, מאמנת אישית COACHING להרזייה. מטפלת בקליניקה יפה בהוד השרון. הבעלים של חברת 'איה נטורל' לייצור תמרוקים טבעיים

טלפון: 09-7444715 | 054-4266880

דף הבית מקור המאמר

למעבר לרכישת מוצרים מתוצאת 'איה נטורל'

נשמח לקרוא ולפרסם כאן מאמרים פרי עטכם בנושאים: קוסמטיקה טבעית, שימוש בחומרים טבעיים, חיים בריאים, אקולוגיה ושמירת הטבע ועוד. על מנת לשתף אותנו ואת הגולשים באתר במאמרים בנושאים אלה , לחצו כאן, צרו קשר ושילחו אלינו מאמרים נוספים פרי עטכם.

הירשמו לניוזלטר שלנו!

הירשמו לניוזלטר של האתר וקבלו כל 5 ימים טיפ חדש בנושא חומרים טבעיים, שימוש במוצרים מחומרים טבעיים, חדשות בתחום ועוד. אנו מבטיחים לא לעשות שימוש לרעה או להעביר לגורם אחר את הפרטים שהכנסתם למערכת ולהשתמש בהם אך ורק לצורך שליחת ניוזלטר מהאתר.